Hakkımızda

Başkent Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezi 14.11.2015 tarihinde kurulmuştur. Merkezin kurucu ortakları Arb. Av. Mehmet Ali Baranlı, Arb. Av. Onur Tektaş, Arb. Av. Özlem Arslan, Arb. Av. Pervin Yıldız, Arb. Av. Selda Kutlay ve Arb. Av. Yusuf Gözel’dir. Merkezin resmi açılışı 02.05.2016 tarihinde, Prof. Dr. Uğur Öner tarafından yapılmıştır.

Başkent Arabuluculuk Merkezi, Ankara’nın ilk kurulan arabuluculuk merkezi olup, Türkiye’nin de 2. Arabuluculuk merkezidir.

Merkezimizin Arabulucuları, Hacettepe Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, TOBB Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesin’de; Temel Arabuluculuk Eğitimi, İş Hukukunda Uzman Arabulucu Eğitimi ve Ceza Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi dersleri vermiştir.  Merkezimizin Arabulucuları, halen Hacettepe Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Barolar Birliği bünyesinde uygulamacı arabulucu ve uygulamacı uzlaştırmacı olarak dersler vermektedir.

Merkezimizin arabulucular listesinde, 6’sı kurucu ortak, 3’ü ortak olmak üzere, toplam 9 arabulucu görev yapmaktadır. Merkezimizin danışmanları Prof. Dr. Uğur Öner, Öğretim Üyesi Alper Bulur ve Emekli Hâkim Av. Eray Karınca’dır.

Ankara’daki Arabuluculuk Merkezimiz, toplu ya da bireysel her türlü arabuluculuk görüşmesinin yapılmasına uygun bir donanıma ve fiziki kapasiteye sahiptir.

Ankara’daki Arabuluculuk Merkezimiz hukuki ihtilafların taraflarına, arabuluculuk yolu ile ihtilafı çözme hizmeti vermektedir. İhtilafın taraflarının şehir dışında olması halinde, şehir dışına gidilmek suretiyle ya da şehir dışındaki  partner merkezler yolu ile arabuluculuk hizmeti yerine getirilmektedir.

Arabuluculuk Merkezimiz aynı zamanda arabuluculara da mekân ve sekretarya hizmeti sağlamaktadır.

Merkezimizin ilk kitabı: Arabuluculuk Sınavı Çözümlü Soru Bankası adıyla Öğretim Görevlisi Alper Bulur’un editörlüğünde; Prof Dr. Ali Çağlar, Av. Arb. Yusuf Gözel, Av. Arb. Pervin Yıldız, Av. Arb. Özlem Arslan, Av. Arb. Selda Kutlay, Av. Arb. Harun Uyanıkoğlu, Av. Arb. Mine Güneş tarafından yazılmış ve Monopol Yayınlarından Haziran 2019 tarihinde çıkarılmıştır.