Mehmet Ali Baranlı
Uzman Arabulucu

EĞİTİM

1984-1988 Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

1980-1984  Ankara Kanuni  Lisesi

1978- 1980 Kaman Ortaokulu

1973- 1978 Kaman Atataürk İlkokulu

DENEYİM

1989  : Avukatlık stajını Ankara Barosunda tamamladım.

1990- 1991 : Tuzla piyade okulundan derece ile mezun oldum. Milli savunma Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinde hukuk müşaviri olarak askerlik görevini tamamladım.

1991: M&M hukuk bürosunu kurdum.  Gerçek ve tüzel kişiliklere halen hukuk danışmanlığı ve serbest avukatlık hizmeti yapmaktayım.

2004-2018  yılları arasında  Pursaklar Belediye Başkanlığı Hukuk Müşaviri olarak görev yaptım.

2013 Yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi “ ne katıldım. Aynı yıl yapılan yazılı ve uygulamalı sınavlarda başarılı olarak 14.11.2013 tarihinde 4 sicil numarası ile Adalet Bakanlığı arabulucular listesine kayıt oldum.

2015 ve 2016 yıllarında  Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı’nca  2017 yılında  Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi’nce  düzenlenen  “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Yenileme Eğitimi”  aldım.

Aralık  2017 ‘de  Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen “ İş Hukukunda Uzman Arabuluculuk Eğitimi “ aldım.
Arabuluculukla ilgi düzenlen ulusal ve uluslararası birçok panel, sempozyum ve çalıştaya katıldım.
Arabuluculuğun  bazı meslek örgütleri  ile işçi sendikalarına tanıtılması etkinlerinde konuşmacı olarak yer aldım.
Bir takım Sivil Toplum Örgütlerince düzenlenen “Arabuluculukta taraf vekilliği” panellerine katıldım.
Arabuluculuk Daire Başkanlığı ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Türkiye’de Adalete Erişimi Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Mekanizmalarıyla Güçlendirmek” projesi kapsamında  düzenlenen eğitimlere Diyarbakır ve Şanlıurfa’da uygulamacı/eğitimci olarak katıldım.

2015 yılından beri, “Ankara Arabulucular Derneği “ üyesi olarak  arabuluculuğun gelişmesi, tanıtılması ve başvuruların arttırılması için meslektaşlara ve hukuk fakültesi öğrencilerine çeşitli panel, konferans, eğitim çalışması organizasyonlarına katıldım. Yine aynı derneğin “Akran Arabuluculuğu Projesinde “ öğrencilere sunumlar yaptım.

2016 yılında Ankara’nın ilk arabuluculuk merkezi olan Başkent Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’ni ortaklarımla beraber kurdum ve merkezimizde arabuluculuğun  avukat meslektaşlara ve hukuk fakültesi öğrencilerine tanıtımı ile ilgili çeşitli seminer ve uygulama eğitimleri verdim. Yine ulusal televizyon kanallarının  haber programlarında arabuluculuğun tanıtılması ve yaygınlaştırılması için canlı yayınlarda arabuluculuk hakkında bilgilendirmeler yaptım. Bazı sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği organizasyonlarda kurum çalışanlarına arabuluculuk eğitimi verdim.

Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezince  düzenlenen Uzlaştırma Eğitimlerine Ankara Çorum ve Sivas şehirlerinde uygulamacı eğitimci olarak katıldım.

Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlen “İş Hukukunda Uzman Arabuluculuk ve Temel Arabuluculuk ” Eğitimlerinde  Ankara, Antalya, Gaziantep, Kastamonu, Kayseri ve Kütahya illerinde uygulamacı eğitimci olarak katıldım.

Av. MEHMET ALİ BARANLI